Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W Y Z

<< H harfine git

 • Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası

  Türkiye'deki ulusal mason obediyanslarından biri.

  Bu obediyans, 1981 yılı öncesinde Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonları Büyük Locası adını taşırdı. Dernekler Kanunu'nun getirdiği kısıtlamalar nedeniyle, derneğin adındaki "Türkiye" başlığının kaldırılması gerekti. Sonra bu büyük locanın adına da yansıtıldı.


  Bu obediyans, tüm adının uzunluğu nedeniyle "Türkiye Büyük Locası" olarak da anılmıştır. Türkiye'deki ulusal nitelikli Masonluğun tarihçesi, bu büyük locanın da geçmişini oluşturduğundan, masonik belgelerdeki ilk kuruluş tarihi 1909 olarak benimsenmiştir.

  1970 yılında İngiltere Birleşik Büyük Locası, Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonları Büyük Locası'nı düzenli bir obediyans olarak tanımıştır. Bundan sonra Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Anglosakson Masonluğu topluluğundaki birçok obediyans ile masonik dostluk ilişkileri kurarak çalışmalarını sürdürmüştür.

  İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Eskişehir Bodrum, Marmaris, Çeşme ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti'nde olmak üzere toplam 250'den çok locası bulunmaktadır.